Teror pětikoalice. Emigranti a občanství. Zbořil vážně ke Sněmovně

22.01.2024 10:24 | Rozhovor

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Pětikoaliční většina a její teror umožňuje takový spor řešit jednoduchým nedbáním názoru menšiny a opozice,“ soudí Zdeněk Zbořil o událostech kolem korespondenční volby v Poslanecké sněmovně. Popisuje, že obstrukce nejsou ani ve světě nic neobvyklého. Zaujal ho návrh zákona, který by mohl potomkům emigrantů garantovat české občanství. A Rakušanovo „protifialovské“ video? „Pan ministr rád kritizuje tzv. populisty, ale nevím, co by bylo ještě možné považovat za větší populismus než v ‚předvečer‘ voleb kritizovat koaličního partnera nekonkrétním a až příliš do neznámého prostoru vystřelenými slovy,“ uvedl Zbořil.

Teror pětikoalice. Emigranti a občanství. Zbořil vážně ke Sněmovně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Pane doktore, opozice splnila své hrozby a oddaluje ve Sněmovně přijetí zákona o korespondenční volbě pro krajany v cizině. Zejména předsedové opozičních stran, vybaveni přednostním právem, řečnili dlouhé hodiny. Vládní poslanci poukazují na větu v jednacím řádu, že poslanec musí mluvit k věci. Babišovo a Okamurovo přednostní právo však brání předsedajícímu schůze odebrat jim slovo. Ničí nám opozice náš parlamentarismus, nebo je to stejné jako „filibuster“ v Kongresu USA?

Filibusterismus je ještě starší formou parlamentní obstrukce, než si dnes myslíme. V dějinách politiky a parlamentarismu se někteří autoři dovolávají už římského Senátu a odkazují na dnes asi známější americký model v 19. a 20. stol. Kdo je u nás poučený o setkání filipínského José Rizala s jeho přítelem, litoměřickým ředitelem reálného gymnasia Ferdinandem Blumentrittem, který začal překládat Rizalův román El Filibusterismo, ví, že jde o politické téma. Je spojeno s legálními i nelegálními projevy politického boje o moc, se kterým mají ti, kteří jej chápou jen jako násilné nebo nenásilné převzetí moci, morální problémy.

V dnešní době nemusíme mít obavy, že v Poslanecké sněmovně PČR bude rozhodnuto ve prospěch jedné nebo druhé strany. Pětikoaliční většina a její teror umožňuje takový spor řešit jednoduchým nedbáním názoru menšiny a opozice může tohoto svého práva využít jen ke zveřejnění svých názorů á parlando jen na úrovni estetické. Můj osobní názor je, že by filibusterismu nemělo být ani na půdě české Poslanecké sněmovny nadužíváno a opozice by mohla volit i jiné způsoby, kterými by se distancovala od pokřiveného, chabrusového jednání. A dala najevo, že nemůže blokovat jednání PS po celé její funkční období, a že existují jiné prostředky, jak se od arogantního chování ze své podstaty nesourodé pětikoalice distancovat.

Korespondenční volba je ústy lídra SPD spojena se zákonem, který má umožnit potomkům emigrantů získat naše občanství. Nápad vládních poslanců skutečně je ve stadiu návrhu. Je to náhoda? A věcně: Jste pro to, aby potomci našich krajanů v zahraničí mohli získat naše občanství, potažmo třeba i volit?

Na celém světě se podle místních podmínek, a zvláštních okolností, vlády a státy rozhodují, někde dokonce i velmi obtížně a po velkých diskusích, jak, komu a kdy státní občanství uznat nebo odmítnout. V České republice a členských státech EU je to o to obtížnější, že státní občanství přiznané v jedné zemi je zároveň a většinou udělením možnosti využívat možností schengenského prostoru. Anebo tuto možnost zneužívat.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Eurokomisař

Pořád se tu mluví o eurokomisaři. Mě by zajímalo, v čem je pro nás lidi tato funkce důležitá? A jestli je, proč se diskutuje o tom, kdo jej nominuje víc, než o tom, kdo bude nominovaný? Fakt si myslíte, že nezkušená Nerudová je dobrá volba? Proč třeba nenominujete nějakého nestranného kandidáta, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Představuji si,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTOM7 , 22.01.2024 12:25:18
jak by asi dopadla tato vláda (jinak prostě spolek lhářů a podvodníků) v nějaké pradávné, jistě zcela primitivní společnosti. A co to tady máme za parodii na demokracii, když neexistuje jediná právní pojistka, umožňující okamžité odstranění kohokoliv z veřejného života, když ten (ti) se do svých funkcí prokazatelně prolhali, tedy v podstatě propodváděli a v této své činnosti beztrestně mohou pokračovat. A co jsme to za společnost, která není schopna ničeho jiného, než tupě a pasivně, s prominutím čučet.

|  15 |  0

Další články z rubriky

„Srab Rakušan. Vrátit mu to do toho jeho...“ Matka studentky zabité na FF UK po včerejšku přitvrdila

9:14 „Srab Rakušan. Vrátit mu to do toho jeho...“ Matka studentky zabité na FF UK po včerejšku přitvrdila

Včera mohla poprvé nahlédnout do kompletního vyšetřovacího spisu masové vraždy spáchané Davidem Kozá…